2021 January 16 - شنبه 27 دي 1399
آموزش فتوشاپ - سایه پردازی و نور پردازی در فتوشاپ
کد خبر: ١٩٨١ تاریخ انتشار: ٢١ بهمن ١٣٩١ - ١٠:١٣ تعداد بازدید: 6528
آموزش فتوشاپ - سایه پردازی و نور پردازی در فتوشاپ

سایه یک جنبه بسیار مهم در هر دستکاری عکسی می باشد. درست مانند چیزی که با نورپردازی رخ می دهد، در سایه ها از بسیاری از راه های درست استفاده می شود، که کار شما را تبدیل به یک تصویر خیره کننده می کند.

توجه: سطح این آموزش بسیار حرفه ای می باشد و اگر با تکنیک های طراحی در فتوشاپ آشنایی ندارید مطلب زیادی از این آموزش درک نمی کنید!

سایه یک جنبه بسیار مهم در هر دستکاری عکسی می باشد. درست مانند چیزی که با نورپردازی رخ می دهد، در سایه ها از بسیاری از راه های درست استفاده می شود، که کار شما را تبدیل به یک تصویر خیره کننده می کند. در این آموزش من چند تکنیک را به شما نشان می دهم که از آن ها برای یجاد سایه ها و نر های واقعی در فتوشاپ استفاده می کنم.
اولین مرحله فقط تئوری است تا به شما کمک کند که بفهمید چگونه نورها و سایه ها کار می کنند و در مراحل بعدی من به شما نشان می دهم که چگونه این سایه ها را ایجاد کنید.

1) منبع نور و زاویه سایه ها

قبل از شروع هر کار بر روی تصویرتان، شما باید تصمیم بگیرید که آیا به سایه احتیاج دارید یا نه. برای راهنمایی خودتان شما ابتدا باید منبع نور را تشخیص دهید.


(روشنایی ها - سایه ها - تصویر اصلی - عکس دستکاری شده)

شما می توانید منبع نور را در تصویر اصلی ببینید که در بالا سمت چپ قرار گرفته است. در عکس دستکاری شده، آسمان و ابرها نیز در بالا سمت چپ روشن شده اند. شما باید همیشه به جهت نور احترام بگذارید. شما باید همیشه تشخیص دهید که کدام یک از عناصر شما را راهنمایی می کنند که نورها و سایه ها را ایجاد کنید.
در زیر یک نمونه مشابه را می بینید. اما این بار منبع نور از سمت راست می آید و دوباره هنرمند از راهنما برای روشنایی های بدن مدل در زمانی که دستکاری را انجام می داده استفاده کرده است.

(منبع نور - روشنایی ها از یک جهت همسان به عنوان منبع نور ایجاد شده است - سایه ها رد جهت مخالف روشنایی ها قرار گرفته اند - تصویر اصلی - تصویر دستکاری شده )

بعضی از اوقات ما نقطه منبع را نداریم که به ما کمک کند که منبع اصلی دقیقاً در کجا قرار گرفته است اما سایه های موجود در تصویر می تواند به شما کمک کند. در اینجا شما یک نمونه را می بینید.

(تابلو راه با فتوشاپ اضافه شده است)

تصویر اصلی تابلو راه را ندارد، من آن را با فتوشاپ اضافه کردم. فرضاً من نقطه منبعی برای کمک به این تصمیم که منبه نور اصلی کجاست ندارم (در این مورد خورشید)، من سایه های تابلو راه را با استفاده از سایه های مرد و دختر به عنوان راهنما ایجاد کردم. من آن را در یک زاویه و opacity همسان ایجاد کردم. اگر سایه اصلی که شما از آن به عنوان راهنما استفاده می کنید بلور شده باشد، شما نیز باید Gaussian Blur را به سایه هایتان اعمال کنید تا ظاهر آن ها را تا جای ممکن به سایه های موجود اصلی شبیه کنید.


(تابلو راه با فتوشاپ اضافه شده است - سایه تابلو راه همان زاویه سایه های راهنما را دنبال می کند - سایه هایی که از آن ها به عنوان راهنما استفاده شده است)

این یک تئوری اولیه است. به طور خلاصه، شما باید منبع نور را تشخیص داده تا بدانید که چگونه سایه ها را ایجاد کنید. در مرحله بعدی من به شما نشان خواهم داد که چگونه از یک طراحی سایه های واقعی ایجاد کنید. من به شما تکنیک شخصی ام را نشان خواهم داد اما شما می توانید آن ها را با سبک خودتان تطبیق دهید. در این میان سایه های گوناگونی وجود دارد که کار ها را برای توضیح دادن من و فهمیدن شما ساده تر می کند، که من به آن ها اسم های متفاوتی را داده ام.


A) سایه تماسی

من به آن سایه "سایه تماسی" می گویم زیرا اسم واقعی آن را نمی دانم. این یک نوع سایه بسیار مهم است زیرا به طور واقعی به شما می گوید که آیا موضوع بر روی زمین قرار گرفته است یا تنها به زمین نزدیک است. در تصویر زیر از یک نمونه واقعی، شما می توانید این نمونه از سایه را به وضوح ببینید.


(سایه در تماس با سطح زمین)

تکرار این نوع سایه در فتوشاپ کار سختی نیست اما به کمی تمرین نیاز دارد. برای نمونه من این تصویر را برای یکی دیگر از آموزش هایم استفاده کردم. من مدل را ار پس زمینه اصلی خارج کرده و بر روی یک پس زمینه جدید قرار دادم تا دستکاری بر روی آن را شروع کنم. همانطور که می بینید کمی غر طبیعی به نظر می رسد، واضح است که سایه ها از بین رفته و به مدل حالتی شناور در هوا داده است.


روشی که من سایه ها را ایجاد کرده ام را می توانید در تصویر زیر ببینید: من یک براش متوسط برداشتم ( به اندازه کار دستکاری شما بستگی دارد) Hardness براش را حدود 30% و opacity براش را حدود 25% تنظیم کردم. سپس، شروع به کشیدن بر روی لبه های کرده که با زمین در تماس است. من بر روی لبه ها از داخل به بیرون کشیدم. برای جزئیات بیشتر به تصویر زیر نگاه کنید.


(براش - بخش اصلی براش "بدنه" در داخل موضوع قرار گرفته - چندین بار بر روی لبه ها بکشید تا سایه ایجاد شود - با کشیدن بر روی لبه ها سایه را ایجاد کنید)

این تصویر قبل و بعد از سایه تماسی است، من اسم تکنیکی آن را نمی دانم.


B) سایه نرم

این نوع از سایه ها مهم تر از سایه تماسی است زیرا بیشتر آشکار بوده و اگر آن را درست ایجاد کنید، ممکن است که حتی به "سایه های تماسی" که در بالا توضیح دادم نیازی نداشته باشید.
در اینجا شما به آزادی بیشتری دارید نیازی نیست که زیاد از حد دقیق باشید. تنها یک براش نرم برداشته، strength را به 20-45% تنظیم کرده و به دور موضوع بکشید. به یاد داشته باشید که هر چه از موضوع دور می شوید، سایه باید بیشتر مات شود زیرا محو می شود.
به تصویر زیر نگاهی بیاندازید. من سایه ها را با استفاده از یک براش نرم بزرگ با opacity پایین (حدود 20%) کشیدم. همانطور که می بینید، شما نمی توانید شیپ دختر را در سایه تشخیص دهید زیرا خیلی بلوری شده است اما قطعاً واقع گرایی بیشتری به صحنه اضافه کرده است. همچنین متوجه می شوید که هر چه از بدن دور تر می شوید تراکم سایه ها کمتر می شود. تمام آن ها با موس ایجاد شده است نه با تبلت.(ترکیب سایه تماسی با سایه نرم - سایه نرم)

C) سایه های قالب

اگر می خواهید که سایه های واقعی تری در فتوشاپ ایجاد کنید، باید از یک تکنیک دیگر استفاده کنید. مانند همیشه در فتوشاپ، را های زیادی برای دست یافتن به یک چنین نتیجه ای وجود دارد. به طور خلاصه، این تکنیک شامل استفاده از شیپ موضوع برای ایجاد سایه است.

روش 1

یکی از راه های انجام این کار duplicate کردن لایه و سپس کاهش دادن lightness به 0 است. سپس، لایه duplicate شده را در زیر لایه اصلی قرار داده و اسم آن را به shadow تغییر دهید.

من در حال حاضر یک دمو ویدئویی سریع درباره ایجاد این نوع سایه ساخته ام. شما می توانید آموزش را از اینجا ببینید. بعد از آن، می توانید از ابزار distort برای مرتب کردن سایه ها استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید سایه بلور شده داشته باشید، Gaussian Blur را اعمال کنید و opacity لایه را تنظیم کنید.


(لایه duplicate شده و معکوس شده - lightness را به 0 کاهش دهید)

سپس من کمی Gaussian Blur اعمال کردم، opacity را کاهش داده و از یک ماسک لایه و ابزار Gradient برای محو شدن سایه استفاده کردم. سپس، با ابزار Distort کمی آن را شیب دادم (Ctrl+T یا از Edit>Transform>Distort).


روش 2

راه دوم دستیابی به چنین نتیجه ای که در تصویر بالا می بینید استفاده از layer style ها است. من فکر می کنم که این سایه تر و سریع تر است. من به شما یک نکته خیلی خیلی جالب را نشان می دهم که کمتر کسی آن را می شناسد.

تنها پنجره layer styles را باز کرده (در نمونه من لایه TOWER) و یک Drop Shadow اضافه کنید. مهمترین تنظیمات در اینجا Shadow Size است. با Size شما مقدار بلوری را که می خواهید به سایه اعمال شود را کنترل می کنید.

Opacity را به 100% افزایش داده زیرا بعداً می توانید آن را در پالت لایه ها و با استفاده از مکان نمای Opacity کم کنید. من در این نمونه از یک مقدار Distance زیاد استفاده کردم تا تمام سایه بهتر دیده شود اما Distance زیاد مهم نیست.


حالا به قسمت جالب می رسیم. شما می توانید این افکت سایه در یگ لایه جداگانه ببرید. بر رور لایه افکت Drop Shadow در پالت لایه ها کلیک راست کرده و Create Layer را انتخاب کنید.

با این کار یک لایه جدید با همان تنظیمات Blend Mode و Opacity ایجاد می شود. شما می توانید این کار را با هر افکتی انجام دهید. سپس لایه را معکوس کرده، opacity را به اندازه لازم کاهش دهید. همین کار که در بالا توضیح دادیم را برای شیب دادن آن تکرار کنید.


من فکری می کنم که تمام چیزی را که درباره سایه ها باید می گفتم را گفتم. حالا بیایید تا به سراغ نور ها برویم. من چند تکنیک که برای ایجاد نورها استفاده می شود را به شما نشان می دهم.

D) نورهای قالب

من می خواهم به شما نشان دهم که چگونه افکت های نوری مانند تصویر زیر ایجاد کنید. این تصویر از یک دستکاری است که من بر روی آن کار کرده ام. من یک آموزش کامل در رابطه با آن می نویسم.


ایجاد این نوع افکت های نوری در فتوشاپ کار سختی است اما اگی می خواهید که نور قالبی باشد باید درباره آن کمی فکر کنید. در اینجا Blend mode ها بسیار مهم هستند. از ایجاد هر کدام از افکت های نوری بر روی یک لایه جدید نگران نباشید و blend mode های مختلف برای هر کدام از آن ها استفاده کنید.

اولین چیزی که من ایجاد کردم منبع نور بود. من یک براش بزرگ نرم برداشته و با رنگ زرد یک نقطه بزرگ کشیدم. سپس هر کدام از Blend Mode ها را امتحان کردم تا ببینیم که کدام یک بهتر است.

در نظر داشته باشید که Blend Mode ها با اندازه های درخشش کار می کند. اگر با blend mode های موجود نور چیزی نشد که شما می خواهید، از یک رنگ با saturated کمتر و تیره تر استفاده کنید. در این نمونه من از زرد تیره برای ایجاد درخشش نور استفاده کردم.سپس درخشش نهایی را با استفاده از فیلتر Lens Flare از منوی Filter>Render>Lens Flare کردم. من یک بخش انتخابی مربع ایجاد کرده و آن را با سیاه و در یک لایه جدید رنگ آمیزی می کنم و یک روشنایی در مرکز مربع سیاه ایجاد می کنم. سپس رنگ آن را به زرد و تنظیمات Hue/Saturation را تغییر داده و blend mode لایه را به Screen تغییر دادم تا محدوده سیاه مربع پنهان شود.


زمانی که منبع نور ایجاد شد، ممکن است که شما مجبور شوید که نوری که از آن می آید را بر روی موارد دیگر مانند زمین یا دیوار ها جابه جا کنید. راه معمول اینجام این کار با استفاده دستی از یک براش نرم و در این مورد رنگ زرد انجام می شود.

من متوجه شدم که Color Dodge، Vivid Light یا Linear Dodge بهترین blend mode ها برای افکت های نوری هستند اما همانطور که گفتم این به رنگ ها و سطح درخشش پس زمینه بستگی دارد. واقعی بودن نور به جایی که شما آن را قرار داده اید بستگی دارد.


(براش نرم گرد به طور افقی فشرده شده تا با پرسپکتیو جاده هماهنگ شود)

همانطور که در تصویر بالا می بینید، اضافه کردن یک نور به زمین به این دستکاری یک واقعیت بیشتر می دهد. این با استفاده از یک براش نرم بزرگ با رنگ زرد و Color Dodge blend mode ایجاد شده است، سپس من از ابزار (Distort (Ctrl+T استفاده کرده و آن را به طور افقی فشرده کردم. حتی با اضافه کردن یک نور به دیوار در سمت چپ آن را واقعی تر می کند. پس، همانطور که در بالا گفتم این به جایی که شما نور را قرار می دهید بستگی دارد.

برای ایجاد نور بر روی دیوار من تنها نور زمین را duplicate کرده و آن را چرخاندم.


E) نورهای سطح

یک راه دیگر برای ایجاد یک نوع نور متفاوت استفاده از layer style هاست. این تکنیک می تواند زمانی استفاده شود که نور از یک سمت موضوع یا از پشت آن می آید.

این تکنیک شامل اضافه کردن Inner Shadow و استفاده کردن از یک Blend Mode با کار خوب است. استفاده از یک Blend Mode یکسان همیشه جواب نمی دهد، شما باید آن ها را امتحان کنید. هدف ایجاد دوباره نور بر روی لبه های موضوع است.


رنگ نور به این بستگی دارد که آیا شما بر روی نور روز کار می کنید یا صحنه ای در شب. اگر از blend mode های Dodge یا Vivid Light استفاده می کنید، باید از رنگ های تیره استفاده کرده زیرا این blend mode ها آن ها را روشن می کند. این یک روش آزمایش و خطا است تا زمانی که شما رنگی با مقدار روشنایی درست پیدا کنید که با یک blend mode مشخص به خوبی کار کند. همچنین، لازم نیست که افکت حتماً خیلی قوی باشد. حتی یک افکت نرم نیز ظاهر شئ شما را تغییر می دهد.

من یک تنظیم سریع برای روشن کردن چیزی که توضیح دادم ایجاد کردم. این یک تنظیم خشن است اما خوب می شود. به تصویر زیر نگاه کنید. من یک Inner Shadow با تنظیماتی که در بالا می بینید اعمال کردم.


در اینجا یک نمونه دیگر از یک دستکاری را می بینید.


این تکنیک جریان خودش را دارد. زمانی که از تنظیمات inner shadow استفاده می کنید، این افکت نوری بر روی بخش هایی که نمی خواهید ایجاد می شود.

من اغلب تنظیمات Distance و زاویه را تغییر می دهم تا با جهت منبع نوری هماهنگ شود اما ممکن است که باز هم از نتیجه راضی نباشید. تنظیمات Size را تغییر داده تا به افکت نرم تری دست یابید اما اغلب تنها یک "خط روشنایی" باریک برای ایجاد یک ظاهر خوب کافی است. برای جزئیات بیشتر به تصویر زیر نگاه کنید. من افکت ها را در حداکثر حالت ایجاد کردم تا شما آن را بهتر ببینید.

همانطور که در تصویر بالا می بینید افکت های ناخواسته ای به عنوان نتیجه از اعمال Inner Shadow برای ایجاد نور به وجود آمده است. در این نمونه خاص زیاد هم بد به نظر نمی رسد اما فرض کنید که شما این افکت نوری در تصویر بالا به دور آن دایره کشیده شده است را نمی خواهید.

چگونه می خواهید از شر این افکت ها بدون تاثیر بر قسمت هایی که خوب هستند خلاص شوید؟ شما نمی توانید از ابزار eraser استفاده کنید چون این یک layer style است. من وقت زیادی را برای حل این مشکل گذاشتم و در آخر راه آن را پیدا کردم.

راه حل این است که style را (که در این مورد inner shadow است) به یک لایه برای خودش تبدیل کنیم، درست مانند آن که قبلاً درباره سایه ها توضیح دادم عمل کنید. شرط می بندم که بسیاری از افراد از این ویژگی در فتوشاپ استفاده نمی کنند اما این کار بسیار مفید است برای نمونه زمانی که می خواهید از یک افکتی که در حال حاضر از آن استفاده کرده اید استفاده کنید. برای نمونه اگر بخواهید از دو افکت متفاوت drop shadow استفاده کنید.

پس، لایه افکت ها را گسترش داده، بر روی افکتی که می خواهید کلیک راست کرده و Create Layer را انتخاب کنید. انجام این کار به طور خودکار یک لایه clipping mask جدید با تنظیمات opacity و blend mode که شما در layer style تنظیم کرده اید ایجاد می شود. سپس، شما می توانید یک ماسک لایه ایجاد کرده و بخش هایی را که نمی خواهید را ماسک کنید.


(کلیک راست - حالا شما می توانید از یک ماسک لایه برای پنهان کردن افکت هایی که می خواهید استفاده کنید - لایه ایجاد شده جدید)

F) نور سراسری

آخرین نوع از افکت های نوری، نور سراسری است که با استفاده از فیلتر Lighting Effect آن را ایجاد کردم. من این فیلتر را تقریباً در تمام دستکاری هایم به عنوان مرحله نهایی اعمال می کنم. این افکتی است که کار شما را 99% بهتر می کند. این یک فیلتر مخرب است به باین دیگر، زمانی که آن را اعمال می کنید، به طور دائمی تصویر شما را تغییر می دهد و نمی توان آن را خنثی سازی کرد. شما می توانید Lighting Filter را از منوی Filter>Render>Lighting Effects پیدا کنید.


اما یک راه وجود دارد که شما می توانید این فیلتر را به طور غیر مخرب استفاده کنید، اگر لایه را به یک Smart Object تغییر دهید. شما می توانید یک لایه نرمال را به یک smart object از پالت لایه ها تبدیل کنید. لایه را کلیک راست کرده و "Convert to Smart Object" را انتخاب کنید. در زیر چند نمونه از افکت های نور سراسری را می بینید.

نمونه 1


نمونه 2


منبع : persianGFX


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | پیوندها | RSS
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه