2020 July 12 - يکشنبه 22 تير 1399
آموزش فتوشاپ - آشنایی با پنل های فتوشاپ - بخش دوم
کد خبر: ١٩٧٥ تاریخ انتشار: ٢١ بهمن ١٣٩١ - ٠٨:٢٩ تعداد بازدید: 1610
آموزش فتوشاپ - آشنایی با پنل های فتوشاپ - بخش دوم

در بخش دوم این مقاله آموزشی به بررسی 3 پنل عمودی فتوشاپ یعنی پنل ابزار، پنجره تصویر و پنل های الصاق شوند که اغلب در سمت راست پنجره فتوشاپ قرار دارد.

در بخش دوم این مقاله آموزشی به بررسی 3 پنل عمودی فتوشاپ یعنی پنل ابزار، پنجره تصویر و پنل های الصاق شوند که اغلب در سمت راست پنجره فتوشاپ قرار دارد.


نوارهای عمودی
نکته ای که باید بگویم این است که اینها در حقیقت نوار (Bar) نیستند، من از این عبارت استفاده کردم تا تصویر بهتری از آن در ذهن شما شکل بگیرد. پس آنها چه هستند؟ همه فضای زیر 3 نوار افقی را به عنوان یک فضای چسبنده تصور کنید. شما می توانید پنجره تصویر، پنل Tools و پنل Docked را به این فضا اضافه کنید، همچنین می توانید آنها را جدا کنید. وقتی آنها روی این فضا شناور باشند شما می توانید آنها را آزادانه حرکت دهید. وقتی آنها را به قسمت چسبنده بچسبانید همانجا باقی می مانند و دیگر حرکت نمی کنند.

به تصویر زیر توجه کنید:می بینید که پنل Tools، پنجره تصویر و پنل Docked روی فضای چسبنده معلق هستند و ما می توانیم آنها را آزادانه حرکت دهیم. برای جابجا کردن این نوارها روی کادر مشخص شده در تصویر کلیک و درگ کنید. توجه داشته باشید که پنجره تصویر فقط می تواند در قسمت بالای فضای چسبنده و نوار ابزار و نوار Docked فقط در سمت چپ یا راست فضای چسبنده می چسبند.

حالا سعی کنید نوار Docked در سمت چپ و نوار ابزار را در سمت راست فضای چسبنده قرار دهید. فقط کافی است روی کادر مشخص شده در تصویر کلید ماوس را نگه داشته و آن را به قسمت مورد نظر بکشید و زمانی که خط آبی رنگ ظاهر شد ماوس را رها کنید.سعی کنید پنجره تصویر را روی پنل Docked قرار دهید، خواهید دید که این پنجره روی پنل Docked می ماند، اما پنل ابزار روی آن قرار می گیرد. دلیل این رویداد این است که پنل Docked به فضای چسبنده چسبیده است در حالی که پنجره تصویر معلق است. اما چرا پنل ابزار روی پنجره تصویر قرار می گیرد؟ چون پنجره تصویر ارجحیت و تقدم کمتری نسبت به پنل ابزار دارد(یعنی در همه زمان ها لازم است که پنل ابزار در دسترس باشد).در تصویر زیر می بینید که پنل ابزار در سمت راست پنجره تصویر و در قسمت فوقانی فضای چسبنده چسبیده است.پنل های Dockedدر تصویر بالا یک گروه پنل را مشاهده می کنید. پنل Layers، پنل Channels و پنل Paths با هم گروه بندی شده اند. اگر بخواهید آنها را از حالت گروهی خارج کنید، مثلا پنل لایه ها، فقط کافی است روی تب Layers کلیک و آن را درگ کنید سپس کلید ماوس را رها کنید. در زیر نتیجه کار را مشاهده می کنید.حالا می خواهم پنل Layers را با پنل Adjustments و Masks گروه بندی کنم. برای این کار روی روی نوار فوقانی پنل کلیک کرده و آن را درگ کنید تا زمانی که نزدیک پنل Adjustments شوید، وقتی یک کادر آبی رنگ در اطراف گروه مشاهده کردید کلید ماوس را رها کنید. حالا پنل Layers با پنل های Adjustments و Masks هم گروه شده است. اگر یک نوار آبی رنگ افقی ظاهر شود می توانید پنل لایه ها را بین دو گروه قرار دهید. همچنین می توانید با کلیک روی تب نام پنل ها و درگ کردن آنها به چپ یا راست، ترتیب قرار گیری پنل ها را در یک گروه تغییر دهید.بهترین راه برای یادگیری این عملیات تمرین و تکرار است. سعی کنید پنل ها را جابجا کنید و هر جا که دوست دارید قرار دهید. در صورتی که می خواهید پنل ها به حالت اول بازگردند به مسیر Window > Workspaces > Reset “Workspace Name” بروید(در ورژن های بالاتر از CS3 به جای Reset Workspace گزینه (Essential (Default وجود دارد).

چند نکته دیگر در مورد پنل های Docked. دو کلید پیکان شکل که نوک آن به سمت راست قرار دارد دکمه Expand Panels (پنل فشرده شده) و پیکانی که نوک آن به سمت چپ قرار دارد دکمه Collapse Panels است. پنل فشرده شده نمای آیکونی شکل از پنل است و از این گزینه برای صرفه جویی در فضای استفاده می شود. اگر شما روی یکی از آیکون ها کلیک کنید پنل به صورت کلی به نمایش در می آید و شما می توانید نمای کامل آن را مشاهده کنید. اگر جایی غیر از پنجره تصویر و یا یک پنل دیگر کلیک کنید پنلی که قبلا باز کرده اید همچنان باز باقی می ماند. اما اگر بخواهید پنل آیکونی به حالت اول بازگردد، ابتدا روی قسمت دیگری از پنجره کلیک کرده و سپس روی قسمت نوار خاکستری فوقانی پنل کلیک راست کرده و گزینه “Auto Collapse Iconic Panels” را انتخاب کنید.پنل Tools
عملکرد دکمه فشرده سازی (collapse button) در پنل ابزار مفتوات است. اگر روی آن کلیک کنید ابزارها را در دو ردیف مرتب می کند. اگر مجددا روی آن کلیک کنید پنل به حالت اول باز یعنی تک ستونی می گردد. توجه داشته باشید، در ورژن های قدیمی تر فتوشاپ حالت پیش فرض نوار ابزار دو ستونی بوده و فاقد دکمه expand/collapse می باشد.پنجره تصویردر کنار نام تصویر (Koala.jpg) می توانید اطلاعات دیگری را نیز مشاهده کنید. “66.7%” سطح بزرگنمایی (zoom) است. RGB مود رنگ و 8# تعداد بیت های موجود در هر کانال یا مود تصویر است. و سرانجام “ * ” به این معنا است که تصویر ذخیره نشده است. اگر تصویر را ذخیره کنید علامت ستاره ناپدید می شود.

در قسمت پایین، در نوار استاتوس (کادر قرمز رنگ) شما می توانید همان سطح بزرگنمایی که در بالا دیدید را مشاهده کنید(در حقیقیت عدد 66.67 را مشاهده می کنید که در بالا 66.7 است. دلیل آن این است که فتوشاپ 66.67 را به 66.7 گرد می کند)

در کنار سطح بزرگنمایی می توانید اطلاعات دیگر تصویر را مشاهده کنید. در این مورد می توان سایز تصویر را نام برد. عددی که در سمت چپ ممیز قرار داردسایز اولیه ” 2.25M” و عدد سمت راست ممیز سایز واقعی است “2.25M”. چون روی تصویر ما هیچ تغییر صورت نگرفته است ساز اولیه و سایز واقعی یکی هستند، اما اگر تغییری در تصویر ایجاد شود و به آن لایه اضافه گردد سایز واقعی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. M به مخفف مگا بایت است بنابراین 2.25 M یعنی 2.25 مگابایت. اگر روی پیکان سیاه رنگ سمت راست اطلاعات کلیک کنید پنجره گزینه ها باز می شود که در اینجا می توانیم اطلاعاتی را که می خواهیم نمایش داده شود را انتخاب کنیم. به این دلیل که من از تصاویر مختلف زیادی استفاده می کنم گزینه “Document Profiles “ را به عنوان اطلاعات پیش فرض انتخاب کرده ام، اما شما می توانید حالت پیش فرض را تغییر دهید.

جمع بندی
در یک مقاله دو بخشی به ببرسی پنل ها یا نوارهای موجود در فتوشاپ پرداختیم. امیدوارم از این مبحث استفاده کافی و وافی برده باشید.

منبع : persianGFX


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | پیوندها | RSS
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه