2020 April 9 - پنج شنبه 21 فروردين 1399
آسایشگاه خیریه کهریزک
کد خبر: ١٨٧٠ تاریخ انتشار: ١٥ بهمن ١٣٩١ - ١١:٥١ تعداد بازدید: 1302
آسایشگاه خیریه کهریزک

موسسه خیریه کهریزک مأمنی مطمئن برای نیازمندان واقعی است، غیر انتفاعی و غیر دولتی. هیچ شخصی اعم از حقیقی یا حقوقی در آن سهمی ندارد و کسی حق برداشت مبلغی به عنوان سهم یا سود نخواهد داشت. هزینه های آن توسط خیرین و نیکوکاران تأمین می شود و تمام آن برای اهداف موسسه به کار گرفته می شود.

بنیانگذار آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک با هدف ارائه خدمات رایگان به نیازمندان معلول و سالمند به گونه خیریه توسط انسانی خیراندیش و نیکوکار زنده یاد"دکتر محمدرضا حکیم زاده" که بطور یقین یکی از انسان های نابغه عصر خویش بوده است انگیزه خود را برای احداث این چنین بیان می‌کند:

در سال 1350 و 1351 رئیس بیمارستان فیروزآبادی بودم بخوبی به خاطر دارم که موقع خروج از بیمارستان نزدیکی های درب خروجی اغلب چند بیمار مفلوک، معلول یا پیر و فرسوده در حال خوابیده نزدیک در بیمارستان می دیدم و با آنکه رئیس بیمارستان بودم قادر نبودم به طریقی اعمال نفوذ کنم و دستور بستری شدن آنان را بدهم، و اگر هم دستور می دادم پزشکان به دلایل قانع کننده از پذیرفتن آنان خودداری می کردند و حق هم داشتند زیرا آن افراد نه قابل درمان بودند، نه بیمارستان قادر بود برای زمان طولانی آنها را بستری نموده و تخت بیمارستان را اشغال نماید.

من از دیدن این وضع و بدبختی معلولان یا بیماران غیر قابل درمان زجر می کشیدم تا به خواست ایزد توانا بدون توجه به جوانب کار درمانگاه متروکه مرحوم امین الدوله واقع در کهریزک که با هزینه مرحومه بانو فخرالدوله که از بانوان نیکوکار بوده، دایر گردیده بود و به دلایلی سال ها درب آن بسته مانده بود مورد استفاده قرار دادم و دو سه نفر معلول که پناهی نداشتند در آن جا بستری کردم و هدفم این بود که به لطف ایزد توانا و کمک نیکوکاران، این بیچارگان در آن جا بخوابند و تا زمانی که زنده هستند تا حدّ امکان از آن ها پذیرایی گردد. این کار را هم کردم. از آن جایی که پشتیبان کارهای نیک در مرحله اول خدای بزرگ است او کمک کرد. نمی دانم چگونه افرادی را به یاری فرستاد و هسته اولیه هیأت مؤسس تشکیل شد به خواست خداوند متعال و همت بانیان خیراندیش فعالیت آغاز شد.

((وقتی او بخواهد، او بدهد - کس نتواند بستاند ان شاءاله ))

موسسه خیریه کهریزک

در تاریخ 2/5/1352 در زمین اولیه آسایشگاه فعلی با مساحت 28000 مترمربع اهدائی مرحوم حاج حسن محمدی در روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، آسایشگاه سالمندان کار ساخت و ساز را شروع کرد و به گونه ای که امروزه این محل با وسعت حدود 420,000 متر مربع زمین و احداث بناهای زیبا با کاربری های مختلف آسایشگاه های مردان و زنان برای عزیزان معلول و سالمند کارگاه ها، فیزیوتراپی، ساختمان بیماران ام.اس، سالن ورزشی، فضای سبز مطلوب و آب نما، و... در خدمت مددجویان عزیز می‌باشد.

بسیاری از بناهای موجود با نام و تأمین هزینه بانیان آن اتمام بنا گردیده است.

(و هذا من فضل ربی)

وضعیت کنونی (در سال 1391)

مساحت: 420 هزار مترمربع

سطح زیربنا: حدود180 هزار مترمربع

ظرفیت بستری : 1،750 نفر مددجو

تعداد کارکنان موظف: 1،300نفر

تعداد داوطلبین

- بانوان نیکوکار : حدود 2،000نفر بانوی نیکوکار به طور مستمر و مستقیم در طول ماه و بیش از 3،000 نفر به طور پراکنده و غیر مستقیم در داخل و خارج کشور

- آقایان نیکوکار: حدود 250نفر آقای نیکوکار به طور مستقیم و مستمر در طول ماه

آدرس سایت آسایشگاه خیریه کهریزک kahrizak.comShare
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | پیوندها | RSS
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه