2023 March 24 - جمعه 04 فروردين 1402
رزق گریستن از عاشورا بر عالم نازل شد
کد خبر: ١٦٣٠٢ تاریخ انتشار: ١٥ آبان ١٣٩٢ - ١٨:٣٣ تعداد بازدید: 3512
رزق گریستن از عاشورا بر عالم نازل شد

حجت الاسلام سید محمد مهدی میرباقری که به مناسبت دهه محرم، در حرم کریمه اهل بیت علیها السلام سخن می گفت، اظهار کرد: یکی از آثار و برکات شهادت امام حسین علیه السلام، جریان اشکی است که از عاشورا نازل می‌شود و این اشک قبل از عاشورا بوده و بعد از عاشورا هم است و حتی به قیامت می‌رسد.

استاد عالی حوزه علمیه قم افزود: گریه بر سید الشهدا علیه السلام اختصاص به ما و بعد از شهادت حضرت اختصاص ندارد بلکه از ابتدای عالم تا انتهای آن، همه عالم بر شهادت امام حسین علیه السلام می‌گریند.

میرباقری تصریح کرد: حضرت ذکریا علیه السلام وقتی روضه امام حسین علیه السلام را شنید به حدی منقلب شد که به درگاه خداوند دعا کرد که خدایا فرزندی به من بده که مانند ازخوبان روزگار شود و سپس مانند حسین علیه السلام شهید شود تا مصیبت پیامبر علیه السلام را در شهادت حسین علیه السلام درک کنم.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی، خاطرنشان کرد: در نقل است حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام وقتی کیفیت شهادت سید الشهدا علیه السلام را شنید، آن قدر متأثر شد که اگر اسماعیل علیه السلام را قربانی می‌کرد، آن قدر متأثر نمی‌شد. در این هنگام خداوند به وی خطاب کرد که ابراهیم علیه السلام حالا تو به اعظم مصیبت‌ها و بلاها رسیدی و در واقع اعظم بلاها متعلق به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است.

میرباقری افزود: رزق گریه کردن بر سید الشهدا علیه السلام، از عاشورا بر عالم نازل شد و رزقی است که انبیاء هم از آن رزق آگاه هستند و این گریه بر سیدالشهداء برای ایشان جزو فتوحات معنوی شده است. درهایی از از عالم معنا که بر انبیاء گشوده نمی‌شد، با گریه بر سید الشهداء بر ایشان گشوده شده است.

استاد عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: درهای معنویت، محبت و معرفت از عاشورا بر سید الشهدا علیه السلام و از آنجا بر همه کائنات گشوده شده است و انبیا مهمان این رزق هستند و در این بلا و رزق گریه بر سیدالشهدا علیه السلام، خداوند عطایی به انبیاء کرده است که به دیگران نکرده است.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی افزود: مزد تحمل در بلای سیدالشهدا علیه السلام در ظهور امام زمان علیه السلام است. اما اینکه این ظهور چیست، باید مورد تفسیر واقع گردد. خود وجود امام زمان علیه السلام غیب است و ظهور حقیقت توحید و غیب در جهان، مزد عاشوراست.

میرباقری تصریح کرد: می‌گویند حضرت زهرا علیها السلام وقتی وارد محشر می‌شوند، با روضیه سید الشهداء، طوفانی در محشر به پا می‌شود و محشر را جمع می‌کنند.

استاد عالی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: بلایی نیست مگر با گریه بر سیدالشهداء علیه السلام رفع شود و این از برکات بکاء بر سیدالشهدا است. حتی روایت هست که جمادات و نبادات می گریند و جهنم نیز می گرید و هر چه در آن است می گریند به غیر از سه دسته که آل ابوسفیان و آل عثمان از آن دسته‌اند.

۵ دستور امام رضا در مورد محرم

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی افزود: حضرت امام رضا علیه السلام ۵ دستور درباره محرم داده‌اند که توجه به آن‌ها ضروری است. نخستین آن‌ها این است که وقتی اشکت بر سیدالشهداء علیه السلام جاری شد، هر گناهی کردی، آمرزیده می‌شود.

وی تصریح کرد: امام رضا علیه السلام می‌فرمایند اگر می‌خواهی لذت عمل نیک را ببری، به زیارت امام حسین علیه السلام برو. دستور چهارم امام رضا علیه السلام این است که اگر می‌خواهی در غرفه‌ای از بهشت ساکن شوی، بر قتله امام حسین علیه السلام لعنت کن.

میرباقری افزود: چهارمین دستور امام رضا علیه السلام این است که اگر همیشه از امام حسین علیه السلام طلب کنی به فوز عظیم او برسی، ثواب آن حضرت را خواهی برد و پنجمین دستور این است که اگر دوست می‌داری که در بهشت به درجات ما برسی و بین ما و شما حائل نباشد، با خوشی ما خوش باش و با غصه ما، غصه دار باش و تلاش کن خودت را به ولایت ما برسانی.Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | پیوندها | RSS
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه