2022 July 5 - سه شنبه 14 تير 1401
بررسي فرق ضالّه؛ فرزندان معنوي وهّابيت!
کد خبر: ١٤٤٨٤ تاریخ انتشار: ٠٣ مهر ١٣٩٢ - ١٠:٢٨ تعداد بازدید: 1897
بررسي فرق ضالّه؛ فرزندان معنوي وهّابيت!

تبليغ وهّابيت در کشورهاي اسلامي مسأله‌اي جدّي است. اين فرقه، غير از انحراف‌هاي اساسي در فهم و درک مباني ديني، در واقع به ابزاري در دست استعمارگران و سياست‌هاي شيطاني امريکا، انگلستان و رژيم صهيونيستي تبديل شده است و يکي از عوامل اصلي ايجاد اختلاف بين مسلمانان محسوب ...

تبليغ وهّابيت در کشورهاي اسلامي مسأله‌اي جدّي است. اين فرقه، غير از انحراف‌هاي اساسي در فهم و درک مباني ديني، در واقع به ابزاري در دست استعمارگران و سياست‌هاي شيطاني امريکا، انگلستان و رژيم صهيونيستي تبديل شده است و يکي از عوامل اصلي ايجاد اختلاف بين مسلمانان محسوب مي‌شود!. در مقاله ذيل، اين موضوع را بررسي مي‌کنيم.

ايجاد تفرقه در دنياي اسلام، خواست استکبار جهاني به سرکردگي آمريکا است و در اثر وجود اختلاف‌ها و تشديد آن، دشمنان اسلام و مسلمانان بيش‌ترين بهره‌برداري را از ذخاير مادي و معنوي کشورهاي اسلامي کرده‌اند.

دشمني وهّابيان با تشيّع دوازده امامي و انقلاب اسلامي، که به رهبري امام خميني(قدس سره) در سال ۱۳۵۷ هـ./ ۱۹۷۸م به پيروزي رسيد، قابل کتمان نيست. (۱)

پيش از پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون، از سوي دستگاه‌هاي تبليغاتي و انتشاراتي و مراکز علمي وهابيان صدها و هزاران جلد کتاب و نشريه در تبليغ وهّابيت و دشمني با تشيع و اهل بيت(عليهم السلام) چاپ و در کشورهاي ايران (مناطق سنّي نشين شرق و غرب)، پاکستان، عراق، سوريه، لبنان، هند، اردن، افغانستان، مصر، ليبي، الجزاير، مغرب، ترکيه، آسياي ميانه، تاجيکستان و کشورهاي قاره اروپا و امريکا توزيع و تبليغ شده است.

تربيت مبلّغان مذهبي داخلي و خارجي در دانشگاه‌هاي عربستان جايگاه ويژه اي دارد؛ مبلّغاني که پس از طي دوره‌هاي لازم، آيين و مرام وهّابيت را فرا مي‌گيرند و براي معرفي وهّابي‌گري و مبارزه با افکار تشيّع و ايران اسلامي، به سراسر دنيا اعزام مي‌شوند. فعاليت‌هاي تبليغي وهّابيان در مناطق شيعه نشين منطقه شرقي عربستان مانند قطيف، احساء، دمام و ظهران نيز کم نيست. در اين مناطق، تمام مسؤولان اداري ـ سياسي و فرهنگي از طرفداران حکومت سعودي انتخاب مي‌شوند و حتي معلمانِ مدارس و امامانِ مساجد بايد به آيين وهّابيت گرايش داشته باشند.

شيعيان حق تبليغ فرهنگ و آداب و رسوم شيعي در عبادات ديني و آموزش آن را ندارند و در صورت مشاهده به شدت با آن‌ها برخورد مي‌شود. (۲)

در اين‌جا به وضعيت تبليغ فرقه وهابيت در برخي کشورها مي‌پردازيم.

۱- پاکستان

کشور اسلامي پاکستان با چهار ايالت پنجاب، سرحد، سند و بلوچستان در همسايگي شرقي ايران با فرهنگ سنّتي ـ اسلامي و حاکميتي حزبي، همواره مورد طمع و تجاوز استعمارگران خارجي بوده است.

مهم‌ترين احزاب پاکستان، حزب « مردم »، « جماعت اسلامي »، «استقلال » و « نهضت اجراي فقه جعفري» است و اين کشور به دليل فقر فرهنگي و نفوذ روحانيان متعصّب و مخالف شيعه، يکي از عمده‌ترين مراکز تبليغ وهّابيت در بين کشورهاي اسلامي به شمار مي‌آيد. گروه‌هاي پاکستاني وهّابي گاه به صورت حزب سياسي، با نفوذ در دولت، گاه به صورت گروه‌هاي فرقه‌گراي تروريستي و زماني به صورت فعاليت‌هاي فرهنگي عمل مي‌کنند.

تعداد بسياري از روحانيان طرفدار وهّابيت در پاکستان، دروس ديني خود را در عربستان گذرانده و يا با حمايت مالي، سياسي و فرهنگي سعوديان به مسؤوليت‌ها و مناصب مهم دست يافته‌اند. (۳)

سفارت و نمايندگي‌هاي عربستان سعودي در پاکستان همواره از فعاليت‌گروه‌هاي فرقه‌گرا و مخالف شيعيان، حمايت و تعداد فراواني از جوانان اين کشور را براي تحصيل در دانشگاه‌ها و مراکز علمي عربستان، جذب مي‌کند و از تأسيس گروه‌هاي تروريستي و حمايت مالي و سياسي از آنان غافل نيست، که در ذيل نمونه‌هايي آورده مي‌شود:

الف) گروه سپاه صحابه

« سپاه صحابه » نمونه کامل يک حزب تفرقه‌گرا و مورد حمايت عربستان در پاکستان است. اين حزب در سال ۱۹۸۴ م، در زمان حکومت ژنرال ضياءالحق توسط فردي به نام حق نواز جهنگوي در شهر جهنگ (ايالت پنجاب) تأسيس شد و با سرعتي بي‌سابقه گسترش يافت.

مراکز فعاليت سپاه صحابه(شهرهاي سيالکوت، فيصل آباد، جهنگ و مانند آن مناطقي هستند که قبلا محل فعاليت فئودال‌هاي شيعه مذهب بوده و تأسيس سپاه صحابه يکي از ابزارهاي فئودال‌هاي سنّي مذهب در مبارزه با شيعيان است. (۴)

از سوي ديگر، عربستان سعودي که پشتيبان سرسخت ضياءالحق بود، از سپاه صحابه و فعاليت‌هاي آن حمايت مالي و سياسي مي‌کرد. يکي از شعارها و اهداف تأسيس سپاه صحابه، دفاع از احترام به صحابه(گرايش وهّابيان) و مبارزه با افکار شيعيان(به بهانه مخالفت با صحابه) و انقلاب اسلامي ايران است. تبليغات گسترده و گمراه کننده آن‌ها و کارهايي مانند آدم ربايي، سرقت مسلّحانه، ترور، کشتار جمعي(بمب گذاري) و اعمال وحشيانه ديگر، باعث ايجاد وحشت و دلهره در بين شيعيان شده است. (۵)

سپاه صحابه، گروهک‌هاي وابسته ديگري را که در جهت اهداف آن‌ها تلاش مي‌کنند مانند گروه « سوار اعظم » به رهبري مولانا اسفنديار و سليم الله خاني و گروه « حرکة الانصار» و « تنظيم الدعوة » تأسيس نموده است.

ب) دکتر احسان الهي ظهير

نامبرده که تحصيلات خود را در عربستان و با حمايت‌هاي مالي وهّابيان سعودي طي کرد، يکي از مهره‌هاي تفرقه انگيز و مبلّغ فرقه وهّابي و عامل قتل عام تعداد زيادي از شيعيان در مراسم عزاداري در پاکستان و کشورهاي ديگر است. نمونه‌هايي از آثار و تأليفات او در تبليغ آرا و سياست‌هاي وهّابيان و مبارزه با عقايد تشيّع عبارتند از: الشيعة واهل البيت؛ الشيعة والتشيّع؛ الشيعة والقرآن؛ الشيعة والسنّة.

ج) تأسيس مراکز فرهنگي، آموزشي و خيريه در ايالت بلوچستان پاکستان

رژيم آل‌سعود از شهريور ۱۳۶۸ به بهانه کمک‌هاي آموزشي و انسان دوستانه به مهاجران افغاني در ايالت بلوچستان، مراکز متعددي را به نام‌هاي « مؤسسة الدعوة الاسلامية »، « ادارة الاسراء »، « مؤسسة مکة المکّرمة الخيرية » و « مؤسسه مسلم » تأسيس کرده است و در پوشش کمک‌هاي مالي، فرهنگ ضد شيعي وهّابيت و سياست‌هاي ضد ايراني را از طريق توزيع کتاب، جلسات سخنراني، فيلم و نوار و عکس به آوارگان و مهاجران سنّي مذهب مقيم در اين ايالت منتقل مي‌کند.

طبق گزارش‌هاي به دست آمده، مهم‌ترين فعاليت‌هاي اين مراکز عبارتند از: پرداخت حق‌التدريس به کساني که به کودکان افغاني قرآن آموزش مي‌دهند، تغذيه فرهنگي(کتاب، جزوه و تصوير)، پرداخت مستمري به گردانندگان اردوگاه‌هاي آوارگان افغاني و روحانيان وابسته به افکار وهّابيان، چاپ و نشر و توزيع کتاب(کتاب‌هاي اهل سنّت و کتاب‌هاي ضد تشيّع) براي مهاجران و آوارگان افغاني به زبان‌هاي فارسي، اردو، پشتو و… .

۲- افغانستان

گروه « طالبان » (۶)از قوم پشتون(بزرگ ترين قوم افغانستان) هستند، که به دست ارتش [I.S.I ] (7)، سپاه صحابه، جمعيت العلماي پاکستان و مدارس ديوبند، (محل آموزش انديشه‌ها و پندار‌هاي وهّابيان) شکل گرفت. آن‌ها مدعي استقرار شريعت غرّاي محمّدي(صلي الله عليه وآله) هستند و خود را حنفي مذهب و صوفي مشرب قلمداد مي‌کنند، ولي اعمالشان نشان دهنده احياي سنّت‌هاي قومي و قبيله‌اي ۲۵۰ سال گذشته پشتون‌ها است. اين باورها و سنّت‌ها شباهت فراواني با عملکرد وهّابيان دارد، به طوري که شواهد موجود نشان از حمايت کامل سياسي، فکري و اقتصادي عربستان از آن‌ها دارد. (۸)

نام اين گروه در دوازدهم اکتبر ۱۹۹۴ م براي اولين بار در خبرگزاري‌ها مطرح شد، آن‌ها با يک دسته دويست نفره به طور سريع، در سايه حمايت‌هاي مالي و نظامي دولت‌هاي پاکستان، امريکا، عربستان سعودي و امارات متحده عربي، توانستند مناطق وسيعي را از دست دولت اسلامي افغانستان خارج کنند و به تصرّف خود درآورند. (۹)

نقش عربستان سعودي در ظهور و رشد طالبان

عربستان از زمان‌هاي گذشته، به ويژه در زمان اشغال کشور افغانستان توسط شوروي سابق، به چند دليل عمده به مسائل اين کشور توجه داشت:

1- ممکن بود در صورت ادامه اشغال، شوروي بتواند براي رسيدن به منافع نفتي خليج فارس، اقداماتي صورت دهد.

2- ادامه اشغال و گسترش نظام کمونيستي، اعتقادات مسلمانان جهان و افغانستان را در معرض خطر قرار مي‌داد.

3- ادامه اشغال افغانستان و حمايت ايران از گروه‌هاي جهادي شيعه، با ايفاي نقش اُمّ القرايي عربستان سازگار نبود.

4- رقابت با نفوذ رو به گسترش جمهوري اسلامي ايران در کشورهاي آسياي ميانه، به ويژه پس از فروپاشي شوروي و نظام کمونيستي.

با توجه به دلايل مزبور، عربستان به طور جدّي و به صورت‌هاي گوناگون در مسائل افغانستان دخالت کرد:

الف. در سال‌هاي ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ م مبلغ دو ميليارد دلار به پشتون‌ها (گلبدين حکمتيار) کمک مالي کرد. (۱۰)

ب) در حمايت از گروه‌هاي جهادي مخالف ايران، مبلغ ۱۵۰ ميليون دلار به دولت ربّاني ـ مسعود (۱۱) کمک کرد.

ج. در کنار پاکستان، به حمايت مالي و نظامي از جنبش « طالبان » پرداخت و در يک رقم، براي خريد تسليحات نظامي طالبان از اوکراين، بخش عمده مبلغ هفتاد ميليون دلاري را پرداخت کرد. (۱۲)

دکتر حميد احمدي مي‌نويسد: «عربستان در پشتيباني از طالبان، دو انگيزه اساسي داشته است: نخست آن که عربستان خود را اُمّ‌القراي جهان اسلام مي‌داند و کمک به مسلمانان را نوعي وظيفه ديني و الهي براي خود در نظر مي‌گيرد. انگيزه دوم، رقابت با نفوذ رو به رشد ايران در افغانستان و آسياي مرکزي و منزوي ساختن جمهوري اسلامي ايران، که خود را اُمّ القري جهان اسلام مي‌داند، بوده است ». (۱۳)

انورالحق احدي مي‌گويد: « با وجود اين که عربستان هيچ منافعي در آسياي مرکزي ندارد، امريکا و پاکستان را متحدين استراتژيک و ايران را رقيب منطقه‌اي خود مي‌پندارد». (۱۴)

دولت عربستان در تاريخ ۲۶/ ۵/ ۱۹۹۷ م به شکل صريح، با به رسميت شناختن حکومت خودخوانده گروه طالبان، سفارت رياض در افغانستان را تحويل آن‌ها داد.

۳- کشورهاي ديگر

کشور بزرگ هندوستان(دومين کشور جهان از نظر جمعيت) که نژادهاي جمعيتي و گرايش‌ها و مذاهبي گوناگون دارد (۱۵)، يکي از مناطقي است که به ويژه پس از استقلال پاکستان و رسميت يافتن مذهب و زبان هندو، از فعاليت‌هاي تبليغاتي وهّابيت در امان نمانده است. در سايه کمک‌ها و حمايت‌هاي مالي و تبليغاتي وهّابيان سعودي، به دليل فقر شديد مسلمانان، گرايش به آيين وهّابيت در بين مردم مسلمان هند زياد ديده مي‌شود.

در ايران اسلامي و بين مردم سنّي مذهب ساکن در مناطق مرزي (۱۶) نيز تبليغات سعوديان وهّابي تشديد شده است. در مدارس علميه اهل سنّت، کتاب‌هاي ابن تيميه و محمد بن عبد الوهّاب به صورت آشکار براي طلاب تدريس و ديگر کتاب‌هاي وهّابيان به صورت اهدايي بين طلاب و روحانيان منطقه توزيع مي‌شود. جزاير قشم و کيش نيز به دليل نزديک بودن به کشورهاي خليج فارس و شنيدن و ديدن صدا و تصوير راديوها و تلويزيون‌هاي منطقه، که وهّابيت را تبليغ و از نظام شيعي حاکم بر ايرانِ اسلامي انتقاد و بدگويي مي‌کنند، در معرض آسيب و حتي خطر گرايش قرار دارند.

مسلمانان شوروي سابق(قريب ۷۰ ميليون نفر) و کشورهاي تازه استقلال يافته آسياي ميانه مانند ترکمنستان، تاجيکستان، قزاقستان، قرقيزستان، ازبکستان، آذربايجان، ارمنستان و چچن هم چون زمان‌هاي گذشته، مورد طمعِ سياست‌هاي تبليغاتي وهّابيان بوده و هستند. سالانه ميليون‌ها جلد قرآن با چاپ نفيس، اهدايي پادشاهان سعودي در بين مردم اين کشورها به صورت رايگان توزيع مي‌شود. (۱۷)

تأسيس مسجد، مراکز مذهبي، اختصاص کمک‌هاي مالي براي مسلمانان و ارسال و اهداي کتاب‌ها و نشريات و مبلّغان مذهبي و قاريان قرآن براي اقامه جماعت و سخنراني و قرائت قرآن، از ديگر برنامه‌هاي وهّابيان براي مسلمانان شوروي سابق است که به طور مرتّب، به ويژه پس از فروپاشي آن و تشکيل کشورهاي مستقل مسلمان و غير مسلمان و فراهم شدن زمينه تبليغات اسلامي در کشورها و امکان سفر به عربستان براي مراسم حج صورت مي‌گيرد.

آلباني با قريب سه ميليون مسلمانِ حنفي مذهب، علي رغم همه فشارهاي قرون وسطايي دوران سلطه کمونيست‌ها، پس از فروپاشي شوروي سابق، آمادگي زيادي براي پذيرفتن تبليغات اسلامي دارد و دستگاه‌هاي سعودي با اهداي قرآن، کتاب و نشريات، تأسيس و تکميل مساجد و دعوت مسلمانان براي بازديد از اماکن مقدّس مکّه و مدينه در ايام حج و غير آن و پذيرش دانشجو، از فرصت پديد آمده استفاده مي‌کنند.

جزاير مالديو، سري‌لانکا در اقيانوس هند، کشورهاي کنيا، اتيوپي، اوگاندا، غنا، نيجريه، مالي، سنگال، ليبي، استراليا، کانادا،امريکا، آرژانتين، فيليپين، سنگاپور، اندونزي، مالزي، چين و ژاپن از ديگر مناطقي هستند که رژيم آل‌سعود با شيوه‌هاي گوناگون در اين کشورها به تبليغ اسلام وهّابي(اسلام سلفي) مي‌پردازد.

* * *

———————————————-

پي نوشتها:

1- پس از شکست انقلاب مشروطيت و پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، در سايه تبليغ وهّابي‌گري، افرادي مانند سيد احمد کسروي، شريعت سنگلجي و حکمي‌زاده به آرا و پندارهاي وهّابيان گرايش يافتند و کتاب‌هايي در مخالفت با عقايد شيعه نوشتند؛ چنان که مقدّمه و بخش مهمي از کتاب « کشف اسرار» حضرت امام خميني( قدس سره)، پاسخ به شبهات وهّابيان و طرفداران آن‌ها است.

2- عقيدتي ـ سياسي نيروي انتظامي، نگاهي به ماهيت و عملکرد فرقه ضالّه وهّابيت،[جزوه] ص ۴۸٫

3- عربستان سعودي با دقت و توجه براي تأثيرگذاري بر فرهنگ و مردم پاکستان، اين فعاليت‌هاي مالي و نظامي را انجام داده و مي‌دهد. قراردادي نظامي بين رياض و اسلام‌آباد براي آموزش سياسي، نظامي و فرهنگي يک صدهزار نيروي نظامي ارتش پاکستان در داخل عربستان امضا شده است و شواهد تاريخي نشان مي‌دهد، بيش تر کودتاهاي نظامي پاکستان با حمايت ارتش امريکا و عربستان صورت مي‌گيرد.(جزوه نيروي انتظامي، ص ۵۲).

4- حافظ تقي الدين، احزاب و نهضت‌هاي سياسي پاکستان، ص ۵۰۳ به نقل از: مرتضي زيدي، علل تفرقه‌گرايي در پاکستان(پايان نامه) ص ،۱۱۰

5- مرتضي زيدي، « تلاش گروه‌هاي تروريستي وهّابي عليه ايران» روزنامه جمهوري اسلامي، ۵/۱۰ ۱۳۶۹، ش ۳۳۵۵، به نقل از: علل تفرقه‌گرايي در پاکستان.

6- نام طلبه‌هاي فارغ التحصيل از جمعيه العلماي پاکستان و مورد حمايت گروه سپاه صحابه.

7- علامت اختصاري سازمان اطلاعات و امنيت ارتش پاکستان.

8- مرکز مطالعات فرهنگي بين المللي، جريان پرشتاب طالبان، ص ۴۸٫

9- همان، ص ۹۱٫

10- همان، ص ۱۱۷ به نقل از: انوارالحق احدي(کارشناس مسائل سياسي خاورميانه) در مصاحبه با مجله ميدل ايست، ژوئن ۱۹۹۴ م.

11- بايد توجه داشت که شاه مسعود در آن تاريخ، سياستِ مخالف ايران داشت.

12- همان، ص ۱۱۸٫

13- حميد احمدي، « طالبان؛ علل و عوامل رشد»، اطلاعات سياسي ـ اقتصادي[مجله]، ش ۱۳۱ ـ ۱۳۲، ص ۳۲ به نقل از: حرکت پرشتاب طالبان، ص ۱۱۸٫

14- انورالحق احدي، عربستان سعودي ايران و جنگ در افغانستان، ص ۱۷۳ به نقل از: حرکت پرشتاب طالبان،ص

۱۱۸.

15- يکي از استادان محترم تاريخ(آقاي دکتر رضا شعباني) در کلاس درس شبه قاره هند نقل مي‌کرد: هم اکنون آمار فرق و مذاهب در هندوستان به بيش از يک ميليون رسيده است.

16- نزديک به ۱۲ درصد از مردم ايران که بيشتر در نواحي مرزي در شمال، جنوب، شرق و غرب زندگي مي‌کنند، سنّي مذهب هستند.

17- هفته نامه المسلمون که در جدّه منتشر مي‌شود، نوشت: خطوط هوايي شوروي سابق به زودي ۲۸ پرواز بين جدّه و مسکو براي حمل يک ميليون جلد قرآن که توسط شاه فهد به مسلمانان شوروي اهدا شده است، انجام خواهد داد(جزوه نيروي انتظامي).Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | پیوندها | RSS
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه